Co mówi o Tobie twój głos?

bez głosuCzasem cię zawodzi, drży, słabnie?
A może nie podoba ci się jego barwa?
GŁOS TO WAŻNA INFORMACJA.
Reaguje na nasz stan emocjonalny, zdrowie, poczucie własnej wartości…
Zdradza informacje, jak się czujemy sami ze sobą…
Wykonując proste, a czasem zabawne ćwiczenia, możesz  zrobić pierwszy krok w kierunku własnego głosu, który pozwoli ci zakomunikować światu dokładnie to, co chcesz mu przekazać. Wyrażać się jasno i ze zrozumieniem

Po pierwsze ODDYCHAJ….

Swobodny, głęboki, naturalny i cichy – taki powinien być twój oddech. Stań w lustrze i weź kilka głębokich wdechów. Obserwuj się i zwróć uwagę, czy podczas wdechu unosisz ramiona i klatkę piersiową. Jeśli tak, to prawdopodobnie oddychasz w sposób, który powoduje nadmierne napinanie ramion i szyi, a w dodatku nie zapewnia ci dostatecznej ilości powietrza, by mówić swobodnie. Optymalne brzmienie głosu uzyskasz, opanowując tzw. PBO (pełny-brzuszny- oddech), a dokładnie  brzuszno-przeponowo-żebrowy, który nie tylko zwiększy pojemność oddechową i wydłuży wydech, ale także ułatwi rozluźnianie ramion, gardła, krtani.

ĆWICZENIE:

Połóż się na wznak, rozluźnij ramiona, ręce ułóż luźno wzdłuż tułowia. Na brzuchu połóż książkę. Wyobraź sobie, że napełniasz go powietrzem tak, by wraz z wdechem unieść tę książkę. Następnie wydychaj spokojnie powietrze i obserwuj, jak brzuch zapada się razem z książką. Zwróć uwagę, by podczas wdechu nie unosiła się mocno klatka piersiowa, a tylko brzuch. Powtórz kilka razy.

Leżąc, ręce ułóż wzdłuż tułowia, a głowę przekręć na bok, tak by policzkiem opierać się o podłoże. Znów wyobrażaj sobie, że nabierasz powietrze do brzucha, i poczuj, jak wraz z wdechem unosisz się na brzuchu, a wraz z wydechem opadasz. Poczujesz także ruch pleców w okolicy lędźwiowej oraz odprężenie tego obszaru.

Odważ się być sobą


Agata BArgiel

 

 

 

 

Mów własnym głosem. Nie powtarzaj cudzych przekonań. Nie naśladuj cudzego brzmienia, nawet jeśli wydaje ci się ono bardzo atrakcyjne. Sztucznie okiełznywanie barwy głosu może doprowadzić do trwałych napięć i złych nawyków mięśniowo- nerwowych. Każda próba naśladowania innego głosu niż swój naturalny jest dla słuchacza wyczuwalna i może doprowadzić do nie możliwości słuchania z nieokreślonego powodu i wręcz nadwyrężyć do nas zaufanie. (Znacie to niepohamowane wrażenie, że nie mogę tej osoby już słuchać, choć nie wiem dlaczego?) Jak Cię słyszą, tak Cię widzą.

Czerp przyjemność z mówienia i śpiewania.

agata Bargeil 3

 

 

 

 

 

Używaj głosu na takiej wysokości, która jest dla ciebie najwygodniejsza, przy której nie musisz wkładać w mówienie wysiłku i przy której prawdopodobnie będziesz też brzmiała najlepiej. Twoja naturalna barwa jest niepowtarzalna i piękna – bo jest Twoja. Nawet kiedy lekko burczy, jest wyjątkowa. Patrz: Marian Faitfull, Tom Waits…itd.

 Twoje ciało to wyjątkowy instrument w którym zaklęty jest głos

Twoje ciało działa jak pudło rezonansowe – wzbogaca i wzmacnia dźwięk wytwarzany w krtani. Jeśli dbasz o swoje ciało, pamiętasz o ruchu, relaksie, odpowiedniej diecie, oddychasz pełną piersią, głos ma szansę uzyskać większą siłę i mocniejszą barwę! Jeżeli jesteś spięta, przestrzenie rezonacyjne w twoim ciele się kurczą i dźwięk zostaje stłumiony. Możesz odkrywać  nowe przestrzenie w swoim ciele pozwalając falom głosu przez nie przepływać i poznawać swoje nie ograniczone możliwości 🙂

Zapraszamy na warsztat Odzyskaj głos – od 13 maja w Krakowie.
INFO:  Odzyskaj głos!

 

Autorka teksu: Agata Bargiel

Śpiewem i głosem pasjonuję się od 15 lat.  Ugruntowuje mnie muzyka korzeni. Śpiew biały, który daje przestrzeń na każdy głos. Od 2011 roku zajmuje się praca z głosem jako instruktor głosu w sytuacjach szkoleniowych, uniwersyteckich, grupach artystycznych i rozwojowych. Łącząc metody jogi, teatru fizycznego, praktycznej wiedzy emisji głosu oraz podstaw terapii głosem. Obecnie w trakcie studium Psychoterapii Procesu.
Pracuję w Krakowie, najchętniej jednak na łonie natury w okolicach skąd pochodzę ( Beskid Makowski) i innych miejscach z daleka od zgiełku miasta.
Celem proponowanej pracy jest poprawa relacji z samym sobą, uświadomienie emocji zamkniętych w ciele i lepszej komunikacji ze światem. Uwolnienie twórczego potencjału. Odzyskanie poczucia przepływu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *