Wewnętrzne obrazy.

 life is about reating yourself copyNaturalny ruch, spontaniczny taniec, czucie siebie, swobodna ekspresja. To kierunek jaki obieramy w pracy z ciałem.

Podążamy ścieżką  obserwacji, ekspresji, uważności i rozluźnienia. Za drogowskaz służy nam pełna akceptacja: swojego ruchu, myśli, uczuć, emocji, doznań. Wchodzimy w stan świadomości ciała i głębokiego odczuwania, odkrywamy własny autentyczny ruch.

Wtedy wkładamy w dłonie kredki i przelewamy na papier wszystko to co się pojawia…

Powstają wewnętrzne obrazy. Rysując uczymy się wyrażać siebie bez oceny, bez krytyki czy to tej wewnętrznej czy pochodzącej z ust innych.

Podczas głębokiego kontaktu z ciałem w tańcu, które ma miejsce przy pozostawieniu na boku kontroli umysłu, uzyskujemy wgląd w nasz wewnętrzny świat, zarówno cielesny jak i psychiczny i duchowy. Obrazy, które wtedy powstają są odzwierciedlenie stanu, z którym skontaktowaliśmy się podczas praktyki, dają nam informację zarówno podczas samego procesu rysowania, jak i podczas następującego po nim relaksu i ponownego przyjrzenia się swojemu rysunkowi po zakończeniu zajęć.

„Odkrywanie niezbadanych stanów kryje w sobie duży potencjał uzdrawiający” – pisze w swojej książce „Taniec jako sztuka uzdrawiania” Anna Halprin prekursorka choreoterapii, twórczyni metody Life/Art Process, dziś 91-letnia wciąż piękna i aktywna kobieta.

„A co najpiękniejsze nie ma dobrego ani złego sposobu wykonania tych ćwiczeń. Rysunki i tańce nie wymagają innych zdolności niż tylko świadomości samego siebie.” Anna Halprin, przez wiele lat tańcząc i pracując z obrazami przechodziła własny proces zdrowienia. Po ustąpieniu nowotworu  zaczęła pracować z ludźmi ciężko chorymi, prowadząc ich do zasobów wewnętrznej siły, radości i chęci życia. Metodą, którą stosowała było to co jej najbliższe: taniec i połączona z nim praca z obrazem. Rezultaty jej pracystały się dla wielu terapeutów, tancerzy i innych osób zgłębiających psychosomatyczne zależności wspaniałym dowodem na działanie tej prostej, wręcz archaicznej metody uwolnienia od napięć, chorób i psychicznego bólu.

Więcej o metodzie Life/Art process można przeczytać na stronie założonego przez Annę Halprin i jej córkę Darię Halprin   Instytutu Tamalpa.

Taniec swobodny i intuicyjny rysunek są również możliwością kontaktu z prostą przyjemnością zabawy z kolorami i kształtami, radością i dziecięcą spontanicznością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *