Czym jest metoda A.Lowena?

„Pozostajemy ślepi na rzeczywistość ciała i uczuć. A to przecież CIAŁO rozpływa się z miłości, sztywnieje ze strachu, trzęsie się ze złości, dąży do ciepła i kontaktu.” Aleksander Lowen

Ćwiczenia – czyli Lowen w praktyce.

shutterstock_93940741-150x150Metoda A.Lowena w praktyce to ćwiczenia, które w prosty sposób łączą wyrażanie emocji i oczyszczenie ciała z napięć. Łączymy oddech, ruch, głos, ekspresję ciała i werbalizację. Jest to praktyka psychosomatyczna, czyli zawierająca w sobie zarówno komponent uwolnienia ciała ze sztywności, bólu i dyskomfortu (podobnie jak joga, pływanie, masaż) jak i element terapeutyczny. Celem jest uświadomienie sobie wszystkich towarzyszących nam w życiu emocji i możliwości ich wyrażania w bezpieczny sposób. Celem jest również odzyskanie naturalnej energii życiowej oraz dbanie o zdrowie, czyli zapobieganie chorobom ciała o podłożu emocjonalnym.

Ćwiczenia dotyczą takich tematów jak:

dzieci– ugruntowanie (rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i kontaktu z rzeczywistością);
– rozluźnianie napięć ze stóp, nóg, miednicy, pleców, klatki piersiowej, barków, karku, głowy;
 granice (zapobieganie ich przekraczaniu);
– wyrażanie i dopuszczenie do świadomości swoich potrzeb;
– wyrażanie i korzystanie z emocji  złości, smutku, żalu, niezadowolenia, frustracji;- spontaniczne wyrażanie radości, przyjemności, zadowolenia.

Ćwiczenia te można wykorzystywać co codziennej higieny emocjonalnej.

Podczas kursów Odzyskaj ciało korzystam z nich w połączeniu z ćwiczeniami świadomości ciała i emocji oraz ekspresją taneczną i plastyczną.

Koniecznie przeczytaj też artykuł Pamięć ciała wyjaśnię Ci w nim skąd się wziął pomysł psychosomatycznej pracy.

Psychoterapia przez ciało.

freeLowen był psychoterapeutą i psychiatrą. Pracował w nurcie psychoanalitycznym, a swoje pierwsze doświadczenia z pracą z ciałem uzyskał już jako student. Pracował wtedy z Reichem. Mówi się, że Lowen postawił pacjentów „na nogi”. W czasach gdy zaczynał większość sesji pracy z ciałem odbywała się w pozycji leżącej (na tzw. kozetce). Swoją metodę opracował dla pacjentów, którzy zgłaszali się do niego z różnymi problemami. Proponował im ćwiczenia, dzięki którym mogli skontaktować się z trudnymi emocjami oraz wyrazić je poprzez ciało. Dzięki temu uwalniał ich zarówno od wewnętrznych konfliktów , niewyrażonych emocji i niekorzystnych schematów reagowania jak i od pancerza napięciowego, który uniemożliwiał odczuwanie przyjemności, miłości, radości.

Można powiedzieć, że Lowen wyszedł daleko poza tradycyjne pojęcie leczenia zdrowia psychicznego. Jego praca wskazuje raczej uniwersalną, pozareligijną drogę do integracji ciała i ducha (książka „Duchowość ciała”) oraz rozwiania sprzeczności miłości i seksualności poprzez głębokie połączenie uczuć płynących z serca i miednicy (książka „Miłość, seks i serce”).
Poczytaj też  artykuł o wpływie sztywności ciała na odczuwanie i otwarcie serca .

Psychoterapia zawierająca elementy pracy z ciałem jest wg mnie dużo efektywniejsza. Wielu pacjentów również twierdzi, że dzięki pracy z ciałem ich procesy dużo szybciej się integrują i dają znaczące i mocno odczuwalne zmiany w życiu codziennym. Wynika to między innymi z tego, że nie musimy też odtwarzać całej traumatycznej historii, gdyż ciało poprowadzi nas bezpośrednio do tych emocji, które są realnym problemem.

Witalność i zdrowie.

Równocześnie z nurtem psychoterapeutycznym A.Lowen wraz z żoną Leslie opracowali system ćwiczeń prozdrowotnych. Część z nich można odnaleźć w książce „Droga do zdrowia i witalności”. Ten nurt jest najbliższy idei zajęć Odzyskaj ciało.

Najbliższe warsztaty:

 

Chcesz poczytać więcej o metodzie Lowena?
1. Pamięć ciała – czyli o tym dlaczego pracujemy z psychiką poprzez ciało.
2. Sztywne plecy a radość  życia – kluczowy artykuł do podjęcia  decyzji o pracy z ciałem.
3. O gracji, czyli bardzo ważnym pojęciu w lowenowskim patrzeniu na zdrowie.

 

One Response to Czym jest metoda A.Lowena?

  1. Znalazłam na yt ciekawy filmik, ja wcześniej nie słyszałam o choreoterapii ani pracy z ciałem, a szkoda. To naprawdę pomaga, można się zrelaksować, odstresować. Na tym kanale są też inne fajne filmiki, polecam, jeśli ktoś interesuje się tematyką związaną z psychologią/psychiatrią. https://www.youtube.com/watch?v=d9zkfIe23mw&t=5s

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *