UWOLNIJ ODDECH – grupa pracy z ciałem met. BBTR

UWOLNIJ ODDECH
– praca z emocjami i napięciami w ciele poprzez oddech.
Grupa rozwojowa metodą BBTR.

START:  10 maja 2019

Zapisy: REZERWUJĘ MIEJSCE!

Zapraszamy na cykl 6 spotkań, w zamkniętej grupie rozwojowej, poświęconych pracy z ciałem i emocjami poprzez oddech metodą BBTR.

 

W bezpiecznej przestrzeni, z uważnością na granice i szacunkiem dla indywidualnego tempa procesu, będziemy prowadzić Was ścieżką zwiększania „pojemności” emocjonalnej, rozwijania samoświadomości ciała, pracy ze świadomym wyrażaniem emocji i uwalnianiem napięć.

System BBTR (Biodynamic Breath and Trauma Release, Oddech Biodynamiczny i Uwalnianie Traumy) to autorska metoda pracy z ciałem – rozwijana od ponad 20 lat przez Gitena Tonkova – polegająca na stopniowym uwalnianiu emocji i napięć w ciele, bez wchodzenia w stan katharsis. Integruje, wokół głębokiego połączonego oddechu, wiele technik pracy z ciałem i zapisanymi w nim historiami – m.in. elementy Somatic Experiencing Petera Levine’a, taniec swobodny, świadomy dotyk, rozluźnianie powięziowe, medytacje aktywne oraz wiedzę o pasach napięć i strukturach charakteru Wilhelma Reicha.

Żyjemy w kulturze, w której nie ma wystarczająco dużo przestrzeni na swobodne wyrażanie emocji takich jak złość, smutek, strach, frustracja – które przecież mieszczą się w wachlarzu doświadczeń każdego człowieka. Od małego jesteśmy ćwiczeni – żeby nie powiedzieć: tresowani – w mechanizmach niedopuszczania do siebie trudnych doznań, kontrolowania ich i wypierania. A przecież emocje, także te trudne, są integralną częścią samoregulacyjnych mechanizmów naszego organizmu. Złość informuje nas o tym, że pora zatroszczyć się o swoje granice, a smutek jest naturalną reakcją na bolesne sytuacje.

Wspólnym mianownikiem metod Levine’a, Reicha i głównym założeniem BBTR jest przekonanie, że zablokowane emocje (często jako skutek trudnych, traumatycznych doświadczeń) zakotwiczają się w ciele, tkwią w postaci przewlekłych napięć, które wpływają na całą kondycję psychofizyczną człowieka.

Napięcia te tworzą system zwany zbroją, zbudowany z 7 poziomych pasów (taśm, segmentów – stosuje się różne nazwy), które odcinają nas od czucia i są starymi mechanizmami obronnymi. Nie wybieramy ich świadomie. Zbroja to efekt naszych instynktownych reakcji, najczęściej z okresu, w którym nie potrafiliśmy się inaczej obronić (dzieciństwo). Niestety – założona po to, żeby chronić przed tym, co zalewające, przekraczające psychiczną wytrzymałość, ogranicza również dostęp do doznań pozytywnych, takich jak spontaniczność, radość, odczuwanie przyjemności.

(więcej o pasach napięć – polecamy artykuły Marzeny Barszcz.

zobacz: http://www.marzenabarszcz.com/artykuly/ )

Na zajęciach BBTR przyglądamy się swoim starym mechanizmom obronnym i stopniowo pracujemy nad uwalnianiem związanych z nimi napięć, przywracaniem ciału jego naturalnej potencjalności do integrowania przepływających przez nie doznań, rozwijaniem swojego poczucia felt sense.

Ten – używany m.in przez Petera Levine’a – termin oznacza koncentrowanie się na fizycznym aspekcie doznań i komunikatów (w tym emocji) wysyłanych i odbieranych przez ciało. Dzięki wejściu w swoisty dialog z wewnętrznym doświadczeniem jesteśmy w stanie być z danym (nawet trudnym) doznaniem wystarczająco długo, by zauważyć jego zmienność i przepływ.

W metodzie BBTR wsparciem tego procesu jest oddech, jako most pomiędzy naszą świadomością i podświadomością, most prowadzący do ciała i emocji.

Stałym punktem programu zajęć jest sesja oddechowa, w trakcie której poprzez odwoływanie się do poczucia felt sense i zasobów w ciele oraz wspieranie każdego rodzaju ekspresji następuje proces świadomego uwalniania napięć z ciała i zwiększania pojemności emocjonalnej (rozumianej jako odwracanie procesu wypierania emocji). Począwszy od 3. spotkania będziemy pracować w parach.

Inne wykorzystywane metody to: taniec swobodny, ćwiczenia arteterapeutyczne i elementy powięziowej jogi yin.

Terminy:

10 maja 2019 (3h)
17 maja 2019 (3h)
31 maja 2019 (3h)
7 czerwca 2019 (3h)
14 czerwca 2019 (4h)
28 czerwca 2019 (4h)

Zajęcia zaczynają się o 18.00 a kończą o 21.00 lub 22.00
(długość zajęć podana jest w terminarzu).

MIEJSCE: KRAKÓW, ul. BIAŁA DROGA 4/6
 
Koszt 6 spotkań (21 godzin zegarowych): 690 zł
Przy rezerwacji miejsca do 8 kwietnia: 650 zł*

*Aby się zapisać należy wpłacić pierwszą rate. Grupa pracuje w stałym składzie -nie ma możliwości dołączenia po pojedynczych zajęć.

Uwaga: po zapisie poprosimy o wypełnienie Ankiety dla Uczestnika i odesłanie w ciągu 2-3 dni na adres: grupa.bbtr@gmail.com

Zawarte tam informacje (wyłącznie do wiadomości prowadzących) mają na celu sprawdzenie ewentualnych przeciwwskazań do pracy metodą BBTR.

Prowadzący:

Mariusz Jazowski – coach, trener rozwoju osobistego, praktyk pracy z oddechem (Rebirthing Leonard Orr, Techniki Świadomego Oddychania dr Joy Manne), certyfikowany facylitator metody Oddech Biodynamiczny i Uwalnianie Traumy BBTR oraz Łagodnej Bio-Energetyki GBE, w trakcie szkolenia z Somatic Experiencing SE.

Natalia Bobrowska – certyfikowana facylitatorka metody Oddech Biodynamiczny i Uwalnianie Traumy BBTR, w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie psychoterapii somatycznej met. Core Energetics”,  instruktorka jogi powięziowej yin.

Przeciwwskazania bezwzględne:
• stany psychotyczne,
• terapia psychotropowa,
• ciąża i okres połogu,
• różnego rodzaju ostre stany zapalne,
• padaczka.
 
Przeciwwskazania względne (do konsultacji)
• duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk,
• okres karmienia piersią,
• stosowanie środków farmakologicznych,
• ogólny słaby stan organizmu,
• jaskra

OPINIE:

„Mariusz i Natalia są wspaniali. Rewelacyjni! Dają ogromne poczucie bezpieczeństwa i wsparcia, ale także przestrzeń do pracy z własnym ciałem. Są otwarci na drugą osobę i akceptujący”
Maja

„To co się wydarzyło dla mnie na tych zajęciach zapamiętam na całe życie. Świetna propozycja zajęć, najlepsze z najlepszych miejsc. Bardzo podobała mi się jakość zajęć: kompetencje, uważność prowadzących, tempo, dobór muzyki, adekwatność dyskusji, struktura pracy.”
Magdalena Machowska

„Jestem wdzięczna. Daliście mi czas, w którym bliżej mi do samoakceptacji, tego jak było i jak jest. To super poczucie  Dzięki!”
Magdalena Olszowiec

„Ćwiczenia pozwoliły mi otworzyć przestrzenie we mnie, do których nie miałam dostępu. Prowadzący to ciepli ludzie, współodczuwający, potrafiący stworzyć bezpieczną atmosferę do pracy”
Asia

„Bardzo kompetentni i ciepli prowadzący, stworzyli bezpieczną przestrzeń – niesamowita naturalność i otwartość oraz serdeczność. Każde zajęcia stanowiły całość, dla mnie płynnie się uzupełniały.
Niesamowity duet, ciepli, kompetentni, świetnie zgrani jako prowadzący – budujący bezpieczeństwo i atmosferę do głębokiej pracy.”
Uczestniczka

Najbardziej podobały mi się: atmosfera wsparcia i zaufania, opieka i delikatność ze strony prowadzących, metody pracy, muzyka, Palo Santo, olejek lawendowy 😉
Najbardziej utkwiły mi w pamięci sesje oddechowe – bardzo mocne, uzdrawiające ćwiczenia z oczami.”
Uczestniczka

„Najbardziej podobało mi się zaufanie, które stworzyło się między uczestnikami. Brak oceniania ze strony innych. Wsparcie prowadzących. Życzliwa atmosfera.
Prowadzący wzbudzają duże zaufanie, tworzą bezpieczną atmosferę. Zachęcają do wyrażania tego, co się pojawia.”
Gosia