UWOLNIJ ODDECH – praca z emocjami i blokadami w ciele poprzez oddech biodynamiczny (BBTR)

NOWA GRUPA PRACY Z EMOCJAMI W CIELE:

UWOLNIJ ODDECH – praca z napięciami i blokadami poprzez oddech.

START: 26 STYCZNIA 2018

Zapisy: jallajoga@gmail.com

Żyjemy w kulturze, w której nie ma wystarczająco dużo przestrzeni na swobodne wyrażanie emocji takich jak złość, smutek, strach, frustracja – które przecież mieszczą się w wachlarzu doświadczeń każdego człowieka.

Od małego jesteśmy ćwiczeni – żeby nie powiedzieć: tresowani – w mechanizmach niedopuszczania do siebie trudnych doznań, kontrolowania ich i wypierania. A przecież emocje, także te trudne, są integralną częścią samoregulacyjnych mechanizmów naszego organizmu. Złość informuje nas o tym, że pora zatroszczyć się o swoje granice, a smutek jest naturalną reakcją na bolesne sytuacje.

System BBTR (Biodynamic Breath and Trauma Release, Oddech Biodynamiczny i Uwalnianie Traumy) to autorska metoda pracy z ciałem – rozwijana od ponad 20 lat przez Gitena Tonkova – polegająca na stopniowym uwalnianiu napięć w ciele i uwalnianiu traumy, bez wchodzenia w stan katharsis. Integruje, wokół głębokiego połączonego oddechu, wiele technik pracy z ciałem i traumą – m.in. elementy somatic experiencing Petera Levine’a, taniec swobodny, świadomy dotyk, rozluźnianie powięziowe, medytacje aktywne oraz wiedzę o pasach napięć i strukturach charakteru Wilhelma Reicha.

Wspólnym mianownikiem metod Levine’a, Reicha i głównym założeniem BBTR jest przekonanie, że zablokowane emocje (często jako skutek trudnych, traumatycznych doświadczeń) zakotwiczają się w ciele, tkwią w postaci przewlekłych napięć, które wpływają na całą kondycję psychofizyczną człowieka.

Napięcia te tworzą system zwany zbroją, zbudowany z 7 poziomych pasów (taśm, segmentów – stosuje się różne nazwy), które odcinają nas od czucia i są starymi mechanizmami obronnymi. Nie wybieramy ich świadomie. Zbroja to efekt naszych instynktownych reakcji, najczęściej z okresu, w którym nie potrafiliśmy się inaczej obronić (dzieciństwo). Niestety – założona po to, żeby chronić przed tym, co zalewające, przekraczające psychiczną wytrzymałość, ogranicza również dostęp do doznań pozytywnych, takich jak spontaniczność, radość, odczuwanie przyjemności.

Więcej o pasach napięć – polecamy artykuły Marzeny Barszcz: http://www.marzenabarszcz.com/artykuly/

Na zajęciach BBTR przyglądamy się swoim starym mechanizmom obronnym i stopniowo pracujemy nad uwalnianiem związanych z nimi napięć, przywracaniem ciału jego naturalnej potencjalności do integrowania przepływających przez nie doznań, rozwijaniem swojego poczucia felt sense.

Ten – używany m.in przez Petera Levine’a – termin oznacza koncentrowanie się na fizycznym aspekcie doznań i komunikatów (w tym emocji) wysyłanych i odbieranych przez ciało. Dzięki wejściu w swoisty dialog z wewnętrznym doświadczeniem jesteśmy w stanie być z danym (nawet trudnym) doznaniem wystarczająco długo, by zauważyć jego zmienność i przepływ.

W metodzie BBTR wsparciem tego procesu jest oddech, jako most pomiędzy naszą świadomością i podświadomością, most prowadzący do ciała i emocji.

Stałym punktem programu zajęć jest sesja oddechowa, w trakcie której poprzez odwoływanie się do poczucia felt sense i zasobów w ciele oraz wspieranie każdego rodzaju ekspresji następuje proces świadomego uwalniania napięć z ciała i zwiększania pojemności emocjonalnej (rozumianej jako odwracanie procesu wypierania emocji).

Inne wykorzystywane metody to: taniec swobodny, ćwiczenia arteterapeutyczne i elementy powięziowej jogi yin.

Podczas pracy w stałej, zamkniętej grupie tworzymy intymną przestrzeń, pełną mądrości i wzajemnego wsparcia. Dlatego zapraszamy na pełny cykl 6 spotkań (20 godzin) w stałej grupie poświęconych pracy z ciałem i oddechem metodą BBTR. 

Z uważnością na granice i szacunkiem dla indywidualnego tempa procesu, będziemy prowadzić Was ścieżką zwiększania „pojemności emocjonalnej”, rozwijania samoświadomości ciała, pracy ze świadomym wyrażaniem emocji i uwalnianiem napięć.

Terminy:

26 stycznia, godz. 18:00 – 21:00 (3h)
02 lutego, godz. 18:00 – 21:00 (3h)
09 lutego, godz. 18:00 – 22:00 (4h)
16 lutego , godz. 18:00 – 21:00 (3h)
02 marca, godz. 18:00 – 21:00 (3h)
09 marca, godz. 18:00 – 22:00 (4h)

Zapisy: kliknij REZERWUJĘ!
Aby się zapisać należy wpłacić pierwszą ratę 200 zł.

Prowadzący:

Mariusz Jazowski – coach, trener rozwoju osobistego, praktyk pracy z oddechem (Rebirthing Leonard Orr, Techniki Świadomego Oddychania dr Joy Manne), certyfikowany facylitator metody Oddech Biodynamiczny i Uwalnianie Traumy BBTR oraz Łagodnej Bio-Energetyki GBE.

Natalia Bobrowska – certyfikowana facylitatorka metody Oddech Biodynamiczny i Uwalnianie Traumy BBTR, instruktorka jogi powięziowej yin.

Koszt kursu (6 spotkań, 20h): 650 zł
Przy rezerwacji miejsca do 12 stycznia 2018: 600 zł

Uwaga: przy zapisie prosimy o wypełnienie i odesłanie ankiety na adres: mariusz.jazowski@gmail.com.
POBIERZ: Ankieta dla uczestników kursu BBTR.

Zawarte tam informacje (wyłącznie do wiadomości prowadzących) mają na celu sprawdzenie ewentualnych przeciwwskazań do pracy metodą BBTR.