Jak sobie radzić z konfliktami (również tymi wewnętrznymi)?

Jak sobie radzić z konfliktami (również tymi wewnętrznymi)?
– warsztat komunikacji w duchu NVC

kom_warsztat

Kłótnia. Klasyk nr 1 – skarpety na podłodze. W gniewie zdarza się powiedzieć wiele raniących słów, generalizacji typu „bo ty nigdy nie sprzątasz po sobie!”, „jesteś strasznym bałaganiarzem!”. Potem nadchodzą pretensje do siebie, żal – bo przecież zależy mi na tej drugiej osobie. Dlaczego tak się zachowałam/em? Jak mogę się z nią/nim porozumieć? Czemu ta sytuacja budzi we mnie taką złość? I kluczowe – czy ugłaskanie sytuacji sprawi, że druga osoba mnie zrozumiała?

Klasyk nr 2 – ona chce jechać na wakacje nad morze, a on w góry. Kłótnia wrze, szybko przechodzi w wyciąganie każdego możliwego brudu z przeszłości. Szukają od razu rozwiązania, dochodzi do tzn. „zgniłego” kompromisu. Żadna ze stron nie jest do końca usatysfakcjonowana, ale trudno, bo przecież robi to w imię „dobra związku”.

Dlaczego się kłócimy?

Jak sobie z tym radzić? Jak usłyszeć i zostać usłyszanym?

Czy można znaleźć rozwiązanie dobre dla wszystkich stron konfliktu?

Twórca NVC, Marshall Rosenberg mawiał, że wszyscy ludzie na świecie mają takie same potrzeby, a różnimy się tylko strategiami na ich zaspokojenie. Stąd też na szczególną uwagę zasługuje umiejętność rozróżniania strategii od potrzeb. Potrzeby w ujęciu PBP to nasze wartości, sprawy dla nas istotne, nasze pragnienia i marzenia; są uniwersalne i ogólne, wspólne dla wszystkich ludzi – nie wykluczają się, nie stoją w konflikcie. To na poziomie sposobu na zrealizowanie danej potrzeby pojawia się konflikt.

W trakcie zajęć będziemy zajmować się konfliktami w relacjach oraz konfliktami wewnętrznymi. Głęboko wierzę w to, że dobra komunikacja nie polega na tym, żeby unikać problemów. Dobra komunikacja to spotkanie się w konflikcie, to odważne przyznanie się, że coś się nie udało, że moje (i drugiej osoby/osób) potrzeby nie zostały spełnione. 

Szczere wyrażanie siebie, empatyczne słuchanie –  to klucz do radzenia sobie w konflikcie. 

Dopiero jednak, kiedy moje potrzeby są zaspokojone albo chociaż uświadomione, mogę w pełni otworzyć się na druga osobę. Ta osoba jest dla mnie ważna, chcę, żeby jej potrzeby były spełnione, żeby była szczęśliwa. Ale daję jej przestrzeń. Szukamy strategii, która będzie dobra i dla mnie, i dla niej. Takie postępowanie działa nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale podczas nieporozumienia łatwiej to zauważyć.

UWAGA: Ze względu na powyższe na warsztat zapraszam osoby, które znają podstawy NVC, szczególnie zaś „4 kroki”. Znajomość „4 uszu” również mile widziana. Jeśli nie byłaś/nie byłeś jeszcze na żadnym szkoleniu NVC przyjdź na warsztat podstawowy 9 lutego: „Jak mówić o swoich uczuciach i potrzebach?

Cele warsztatu:

– zrozumienie, pogłębienie wiedzy i przetestowanie podczas ćwiczeń, czym różni się strategia od potrzeby;

– sprawdzenie, jak powstaje konflikt i jak można świadomie i z empatią przez niego przejść;

– nauczenie się jak mówić, by zostać usłyszanym oraz jak słuchać, aby zrozumieć;

– poznanie sposobów prowadzących do wzajemnego zrozumienia podczas konfliktu;

a w konsekwencji:

  • usprawnienie i pogłębienie komunikacji z bliskimi
  •  poprawa relacji zawodowych lub/i osobistych
  • rozwinięcie poczucia sprawczości w relacjach.

Na zajęcia możesz przyjść z konkretnym problemem lub konfliktem, z którym obecnie sobie nie radzisz albo potraktować ten warsztat jako zdobycie konkretnych umiejętności na przyszłość.

Koniecznie przeczytaj opinie uczestników warsztatów i kursów prowadzonych przez Małgorzatę Balicką: OPINIE UCZESTNIKÓW.

Termin: 16 lutego, czwartek, 17:30-21.30.
Miejsce: sala warsztatowa, ul.Biała Droga 4/6, Kraków
Koszt:
120 zł za pojedynczy warsztat, 210 zł za dwa warsztaty
Dla uczestników poprzednich kursów Jalla:
100 zł za pojedynczy warsztat, 200 zł za dwa warsztaty

Aby się zapisać kliknij: REZERWUJĘ!

Prowadząca kurs: Małgorzata Balicka

balicka-w-krakowieMałgorzata Balicka – słuchaczka Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii przy Dojrzewalni Róż, uczestniczka warsztatów NVC (m.in. „Connecting in Conflict” z Yoramem Mosenzonem) oraz kursów Anny Dymarczyk autorską metodą Jalla! – „Odzyskaj ciało” oraz „Mądrość ciała”. Regularnie asystuje w prowadzeniu grupy metodą A. Lowena „Z potrzeby ciała”. Członkini kolektywu Biała Droga.  Entuzjastka empatycznej komunikacji, w oparciu o którą organizuje i prowadzi regularne Kręgi Kobiet w Krakowie (2015-2016) i we Wrocławiu (od 2017).

Przeczytaj również opinie uczestników warsztatów i kursów prowadzonych przez Małgorzatę Balicką: OPINIE UCZESTNIKÓW.