Zmiana w komunikacji – zmiana w relacji. Grupa rozwojowa.

Dla tych co chcą się nauczyć mówić o swoich uczuciach i potrzebach.

Dla tych co chcą przestać bać się konfliktów i zacząć w nich korzystać a nie tracić.

Dla tych, którzy uważają, że relacje są ważne i chcą czuć, że są zrozumiani i usłyszani.

Otwarta, empatyczna i asertywna komunikacja bardzo zwiększa nasze szanse na zaspokojenie potrzeb bliskości, przynależności, współpracy, radości, miłości i wielu innych. Potrzebujemy bliskich, bezpiecznych relacji do tego, żeby przetrwać i się rozwijać. Żeby wyrażać siebie, wnosić swój wkład w życie innych, dawać i przyjmować, tworzyć.

„Wystarczająco dobra” komunikacja zaczyna się ode mnie, nadawcy: co właściwie chcę zakomunikować? Na czym mi zależy? Jakie wartości chcę realizować komunikując się z innymi? W jaki sposób rozmawiam sam ze sobą? Potem jest czas formułowania komunikatu, który będzie jasno wyrażał to, o co mi chodzi, w sposób zgodny z moimi wartościami (np. w sposób uwzględniający zarówno moje potrzeby, jak i potrzeby drugiej osoby). Ostatni krok to upewnienie się, że zostaliśmy dobrze zrozumiani – i że my dobrze rozumiemy naszego rozmówcę. Na każdym z tych etapów można wesprzeć się konkretnymi narzędziami, które mogą poprawić naszą komunikację, a z czasem – wejść nam w nawyk.

Zapraszamy na grupę rozwojową poświęconą tematowi komunikacji. Na grupie zaczynamy zawsze od przyjrzenia się temu, co jest – jaki jest nasz punkt wyjścia, jakie narzędzia, nawyki i przekonania mamy na starcie. Następnie uczymy się konkretnych, wspierających strategii komunikacji i pogłębiamy swoją świadomość na temat tego, co wydarza się podczas komunikacji. Jest miejsce na pytania i ćwiczenia.

Tematy poszczególnych spotkań:

I. JA. Kim jestem? Czego chcę?
Jak podejmuję decyzje? Jaki jest mój wewnętrzny dialog? Jak komunikować światu, kim jestem, czego chcę, co mam do zaoferowania? Jak zadbać o siebie odsłaniając swoją wrażliwość i swoją siłę?

II. TY. Jak mogę Cię poznać? Czy umiem Cię zobaczyć, usłyszeć?
Co czuję, czego chcę, czego się boję, kiedy Cię spotykam? Jak się upewnić, że dobrze Cię rozumiem?

III. MY. Jak współdziałać? Jak budować szczere i bliskie relacje?
Po co chcę się z Tobą skomunikować? Jak mogę do Ciebie mówić, żebyś mnie usłyszał? Jak jasno wyrażać swoją intencję i upewnić się, że ją usłyszałeś? Jak wspólnie decydować, umawiać się, tworzyć? Jak się komunikować, żeby działać skutecznie i minimalizować ilość frustracji i nieporozumień?

IV. MY w konflikcie.
Jak się zaprzyjaźnić ze złością? Jak konstruktywnie wyrażać gniew i rozwiązywać konflikty? Jak komunikować swoje granice i prosić kogoś o zmianę zachowania?

Cechą szczególną pracy w tej grupie będzie połączenie pracy wewnętrznej (poznawanie siebie i zdobywanie narzędzi do kontaktu ze sobą) z wiedzą i praktyką komunikacji z innymi ludźmi (konkretnymi narzędziami). Szczegółowy plan może ulec modyfikacji w zależności od potrzeb uczestników.

Zapraszam Cię do tej grupy, jeśli:
– często czujesz, że w Twoich relacjach mogłoby być więcej bliskości i zrozumienia, ale nie wiesz, jak to osiągnąć
– czasami frustrujesz się, bo mówisz do kogoś, a on zdaje się nie rozumieć
– boisz się konfliktów
– masz gotowość w bezpiecznych warunkach przyjrzeć się swoim schematom komunikacyjnym i wypróbować nowe
– lubisz próbować nowych rzeczy
– zależy ci na tym, żeby budować porozumienie z ludźmi w swoim życiu
– brakuje Ci efektywności i łatwości we współpracy z innymi
– masz ochotę pogłębić relację z samym sobą i poznać ludzi, którym zależy na tym samym.

Miejsce: Kraków, ul. Biała Droga 4/6 (Stare Dębniki, okolice ICE).

Koszt udziału: 280 zł (za 4 spotkania 2.5 godzinne)
Zniżka przy zapisach do 25.03 zniżka: 250 zł

Zapisy: ZAPISY! 

Jeśli ostatni termin (środa) jest problemem napisz do nas!

Zapraszamy również na warsztat  o poczuciu winy JAK PORZUCIĆ PRZYMUS SPEŁNIANIA OCZEKIWAŃ – 23 marca.

Prowadząca:

Katarzyna Mitschke – pedagog, trenerka komunikacji z empatią w tle. Pracowała z dziećmi i dorosłymi, współtworzyła wolną szkołę, pisze o edukacji i relacjach. Od kilku lat doskonali sztukę czucia, słuchania i mówienia i wspierania innych na tej drodze. Bliskie jest jej Porozumienie Bez Przemocy (NVC) i Radical Honesty (metoda komunikacji nazywana „medytacją we dwoje”, skoncentrowana na jasnym, autentycznym komunikowaniu swojego doświadczenia).

Kasia jest związana z Jallą! od wielu lat.
Prowadzi warsztaty: Jak mówić o tym czego CHCĘ, Jak mówić NIE i radzić sobie z odmową, Jak porzucić przymus spełniania oczekiwań.
Brała udział w jednym z pierwszych kursów „Odzyskaj ciało” w 2013 roku.