Co oznacza zatrzymany lub spłycony oddech?

– BRAK ODDECHU BRZUSZNEGO –

Kiedy przepona jest zablokowana to nie możesz nabrać powietrza „do brzucha”. Fala oddechu zatrzymuje się w klatce piersiowej a brak udziału przepony w oddechu powoduje, że oddech jest płytki a klatka również nie wypełnia się powietrzem w pełni. Wydaje się, że klatka jest cały czas w pozycji wydechu (jest zapadnięta) mimo, że czujemy, że oddychamy i jesteśmy w stanie podczas ćwiczeń nabrać więcej powietrza do płuc.
Osoby, które nie czują oddechu w miednicy i w brzuchu mają często bardzo ograniczone czucie dolnych partii ciała oraz odczuwają dużo mniejsze pobudzenie seksualne. Odcięte odczucia z miednicy uniemożliwiają przepływ przyjemnego pobudzenia z miednicy w stronę serca. W takich sytuacjach polecamy pracę z obszarem miednicy i zablokowanych emocji i instynktów.

– BRAK ODDECHU W KLATCE –

Odwrotna sytuacja występuje, gdy odczuwamy przyjemny ruch oddechowy w brzuchu, przepona wyraźnie pracuje natomiast nie ma falowania klatki piersiowej. Czasem odczuwa się pewny ruch powietrza, gdy płuca nadal pracują ale klatka się nie unosi. Często takie osoby wyglądają lub czują się jakby zastygły na wdechu i nie mogą zrobić wydechu. Klatka może sprawiać wrażenie wydętej albo sztywnej, a w odczuciu opancerzonej.
To napięcie uniemożliwia poczucie intensywnych emocji, takich jak złość, wściekłość, żal, rozpacz, strach, przerażenie. Powolne uwalnianie napięć z tego obszaru przywraca czucie, pozwala wyrazić stare emocje i odzyskać dostęp do serca. Dzięki temu na nowo odczuwamy swoją wrażliwość, miłość, czułość a te uczucia wreszcie mogą się połączyć z impulsem seksualnym z miednicy.

Poniżej znajdziesz ćwiczenie audio, które możesz pobrać i praktykować samodzielnie, a jeśli to za mało zapraszamy na warsztaty. Praca z oddechem występuje w ćwiczeniach metodą Lowena, ćwiczeniach Core Energetics, czy BBTR. Najbliższe warsztaty w Jalla:

KRAKÓW

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *