PARENTYFIKACJA – o dorosłych zbyt wcześnie – dwudniowy warsztat metodą Lowena

PARENTYFIKACJA- o dorosłych zbyt wcześnie

 warsztat metodą Aleksandra Lowena

10-11.10.2020

godziny sobota 10:00-18:00

niedziela 10:00-16:00

Kraków, ul Ruczaj 62a


Zapraszamy na warsztat pracy przez ciało w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena, w którym skupimy się na zjawisku parentyfikacji, opisywanej czasami jako „dramat dzielnych dzieci”. Jest to sytuacja, gdzie jako dziecko nie mieliśmy przestrzeni na korzystanie z opieki, wsparcia w rozwoju, bezpieczeństwa. W zjawisku parentyfikacji dziecko angażowane jest często do emocjonalnego wspierania rodziców bądź wykonywania zadań nieadekwatnych do wieku. O ile sytuacja taka mogła być koniecznością, być może nie było innej możliwości, to zostawia ona silny ślad w osobowości. Zostawia pytanie „na ile mogłem się rozwijać w swoim tempie, mając czas, uwagę i wsparcie, a na ile już na wstępie musiałem „być rozwinięty””.

Jest wiele uczuć i zachowań w dorosłym życiu, które mogą się z tym wiązać, np: przymus radzenia sobie samemu. Czasami rezygnacja z nadziei na wsparcie. Są inne osoby, które mogą być wspierane, które trzeba wspierać. Ale moja rola już jest taka, że wspieram innych, bo mogę, bo przecież daję sobie radę sam. Nawet kiedy wsparcie jest dostępne i możliwe, to możemy nie wiedzieć jak się z niego korzysta. Ktoś je oferuje, ale nie wierzymy, że to pomoże.

Własne potrzeby są mało ważne, dając innym czuję się właściwie. Tak powinno być. Gdzieś w głębi może być jednak uczucie żalu – nikt nie widzi, że ja też potrzebuję, niech ktoś w końcu to zobaczy. Nie wiadomo jednak jak dać o tym znać. Zatem nauczyłem/łam się nie potrzebować. Pomogę innym.
Posiadanie wyśrubowanych oczekiwań wobec siebie. Uważanie tego za naturalne.

Pomimo fizycznej bliskości z innymi można odczuwać poczucie osamotnienia, że „nikt mnie tak naprawdę nie zna”, że „wcale nie jestem taki jakim inni mnie widzą”. Bliski może być też lęk, że inni dowiedzą się jaki naprawdę jestem, wcale nie taki/taka dojrzały/ła, pomocny/na, być może z ogromem bezradności we wnętrzu, inny/inna niż mnie widzą.

Trudno mi odpuścić kontrolę sytuacji, lęk, że bez niej wszystko może się rozpaść.
Staranie się, aby działać, robić. Złe samopoczucie, kiedy nie jestem w aktywności. Niepokój i dyskomfort kiedy pojawia się zbyt wiele przestrzeni na uczucia i przemyślenia.

Podczas warsztatu poprzez ćwiczenia przez ciało będziemy dotykać uczuć związanych z kontrolą, lękiem, złością, smutkiem, wolnością, opuszczeniem i wielu innych. Po to, aby zrozumieć siebie, swoją historię i móc czerpać więcej z codzienności i z relacji z innymi.

Warsztat prowadzony będzie w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Jest to metoda pracy, w której ciało, umysł i uczucia są ze sobą ściśle połączone, to co dzieje się w umyśle odzwierciedla zmiany w ciele i odwrotnie. Jak pisał jej twórca: „celem terapii jest pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych oraz w wykorzystaniu potencjału życiowego tak, aby życie przynosiło więcej przyjemności i radości”.

Zajęcia zaczynają się kontraktem, czyli ustaleniem zasad pracy oraz przestrzenią na podzielenie się z jakimi uczuciami, myślami, obawami uczestnicy zaczynają zajęcia. W części praktycznej pojawią się ćwiczenia pogłębiające kontakt z ciałem. W ćwiczeniach jest miejsce na lęk, niechęć, niezdecydowanie. Stopniowo pojawią się również ćwiczenia ekspresyjne i ćwiczenia, które pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z tematem warsztatu. Zajęcia kończymy spokojnymi i wyciszającymi ćwiczeniami.

Prowadzący:
Maciej Gierasimiuk, ukończył 4 letnie szkolenie w Analizie Bioenergetycznej A.Lowena uzyskując certyfikat facylitatora oraz certyfikat psychoterapeuty we Florida Society for Bioenergetics. Prowadzi warsztaty w kilku miastach Polski, grupy ćwiczeniowe i terapeutyczne oraz terapię indywidualną.
Asystuje: Ewa Szczech – certyfikowana facylitatorka met. Lowena, prowadzi grupy, warsztaty i terapię indywidualną.

TERMIN: 10.10.2020 godziny 10:00-18:00

CENA PROMOCYJNA przy zakupie do 5.10.2020-590 PLN

CENA REGULARNA po 5.10.2020: 650 PLN

ZAPISY!

MIEJSCE: Kraków,ul. Ruczaj 62a

PRZECIWWSKAZANIA
Na jednym warsztacie nie powinny uczestniczyć osoby w bliskiej relacji (rodzeństwo, rodzic z dzieckiem, osoby w związku).
Metoda Lowena to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Prosimy o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Przeciwwskazania:
– stany psychotyczne
– terapia psychotropowa
– ciąża i okres połogu
– różnego rodzaju stany zapalne i ostre
– padaczka
– jaskra

Sytuacje, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie:
– duża wrażliwości na silne bodźce, np krzyk
– okres karmienia piersią
– stosowanie środków farmakologicznych
– ogólny słaby stan organizmu
Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach bioenergetycznych.

W razie pytań czy wątpliwości prosimy o kontakt kontakt@jalla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *