Granice – całodzienny warsztat met. Lowena

GRANICE
– całodzienny warsztat pracy z ciałem metoda Alexandra Lowena

05.10.2019

Poczucie własnej odrębności, w tym własnych granic zaczyna się rozwijać we wczesnym dzieciństwie. Wraz z rozwojem mowy i motorycznych zdolności młody człowiek zaczyna rozwijać  poczucie odrębności jako indywidualna jednostka.

Natura wyposażyła dziecko w naturalną ciekawość i potrzebę eksploracji otaczającego go świata. Ten proces odbywa się na poziome fizycznym poprzez rozwój motoryczny, gdzie dziecko z pozycji leżącej dąży do pionizacji, jak również na poziome psychicznym, na którym od fazy symbiozy z matką dziecko dąży do separacji i  indywidualizacji.„ Ja chceeeę!”, „to jest moje”, „daj mi”, „chcę”, „nie chcę”, „chcę sam/sama!”, są to niektóre  ze zdań, które sygnalizują ze dziecko „ćwiczy” poczucie własnej odrębności i w tym swoich granic. W zależności od reakcji opiekunów, od ich rozumienia, empatii, wiedzy na temat rozwoju dziecka, ale również poczucia ich własnych granic zależy dalszy przebieg wydarzeń i z tym los dziecka.
Czy rodzic wspierał małego człowieka w rozwoju jego indywidualności? Czy ta próba separacji fizycznej lub psychicznej przynosi rodzicowi poczucie zagrożenia?  Czy jest przestrzeń na „nie” dziecka, albo jest oczekiwane absolutne posłuszeństwo?Czy każda próba bycia odrębną jednostką grozi karą lub zagrożeniem przed utratą miłości?
Albo może nie było w ogóle żadnych ograniczeń…wszystko było wolno…?

Możliwe że nie znamy odpowiedzi na te pytania w kontekście naszej historii życiowej , albo w ogóle ich sobie dotychczas nie zadaliśmy, ale są one głęboko w nas zapisane. Możemy znaleźć odpowiedź na te pytania patrząc na własne poczucie granic. Czym w ogóle są „granice” ? – czy wiem?, czy je czuję?  Czy wiem kim jestem, czego chcę, a czego nie chcę? Czy wolno mi tego chcieć albo towarzyszy my poczucie winy, kiedy pragnę czegoś dla siebie? Czy mogę mieć własne zdanie i bez strachu go komunikować ? Czy mogę mieć dobrą relację i dalej być sobą albo żeby być z kimś w relacji musze utracić własne zdanie i w tym siebie? Czy mam prawa powiedzieć „nie” bez oczekiwania od razu na  odwet z drugiej strony? Czy często czuję się przekraczana/przekraczany lub wykorzystana/wykorzystywany?  Czy mam tendencję do „godzenia się”, żeby potem wybuchać złością?

GRANICE – Można je rozszerzać, przesuwać, przekraczać, nadwyrężać aż wreszcie łamać.

Można to robić w stosunku do innych, ale też do siebie. Nie zważając na nic przekraczać cudze i nie zważając na siebie działać do granic wytrzymałości. Nie zwracając na nie uwagi, nie czując ich często można przekraczać czyjeś granice a zarazem pozwalać przekraczać swoje. Można granice usztywniać, uszczelniać, aż w końcu powstanie mur, a to nie sprzyja porozumieniu i kontaktom. Można też tak usztywnić granice w sobie dla siebie, że tworzy się nie tylko granica ale ograniczenie, i to jest już nieraz niemożliwe do zmiany.

Zapraszamy na warsztat dedykowany granicom, który będzie prowadzony  w Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena – psychoterapeutycznej metodzie pracy z ciałem i emocjami. Poprzez ciało, w bezpieczny sposób, każdy według swoich możliwości będzie mógł doświadczyć jakie ma granice, czy i jak je czuje, czy potrafi je obronić i powiedzieć – nie, stop, dosyć, innym i sobie.

Zbadać jakie są jego granice: elastyczne czy sztywne? Jak je czuje? Czy czuje kiedy są przekraczane i jak wtedy reaguje?

Czy wiesz jak obronić swoje terytorium, jak bronić swojego zdania? Czym możesz się wesprzeć? Jak sam/sama przekraczasz własne granice, kiedy to robisz i dlaczego? Czy wiesz że przekraczasz siebie? Co mogłoby ci pomóc żeby tego nie robić?

Na te i podobne pytania za pomocą pracy z ciałem będziemy szukali odpowiedzi w sobie i dla siebie.

Będziemy uczyli się jak zmieniać stare wzorce zachowań i reagowania, jak w nowy sposób mówić swoje „tak” i „nie”, „dosyć” ,  jak od nowa budować i wzmacniać poczucie wlasnich granic.

Dla kogo:

– dla osób, które wiedzą, że mają trudności z własnymi granicami i chcą nad tym popracować,

– dla osób, którym trudno powiedzieć „- nie” i wyrazić własne zdanie,

– dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć własnych granic w pracy poprzez ciało,

– dla wszystkich, których zaciekawia metoda pracy z ciałem w Analizie Bioenergetycznej Aleksandra Lowena.

Informacje organizacyjne:

Miejsce: Kraków

Termin: 05/10/2019  (sobota)
10.00 do 18.00 z 1,5-godzinną  przerwą na obiad.

Koszt: 360 zł
Przy rezerwacji do  23 września 290 zł
Dla uczestników poprzednich warsztatów Jalla!: 320 zł ( przy rezerwacji miejsca do 23 września)

Zapisy:  REZERWUJĘ!

Prowadzący: Zeljka Bodul Kięczkowska

Jestem certyfikowaną facylitatorką ćwiczeń bioenergetycznych przez FSBA (Florida Society for Bioenergetic Analysis). Studiowałam Psychologie w CSUDH (California State University Dominquez Hills, LA, CA). Obecnie w trakcie szkolenia psychologicznego na SWPS, psychologia kliniczna i w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie Analizy Bioenergetycznej akredytowanego przez FSBA. Prowadzę grupy ćwiczeniowe, warsztaty i psychoterapie w nurcie Analizy Bioenergetycznej. Jestem Chorwatką, obywatelką Stanów Zjednoczonych, mamą dwójki dzieci, mieszkam w Krakowie od ponad 10 lat.

Tworzę Psyche i Soma gdzie dowiesz się więcej o mnie, o metodzie i przeczytasz opinie uczestników poprzednich zajęć .

Ela Piotrowska – jestem absolwentką 4-letniego szkolenia w Analizie Bioenergetycznej certyfikowanego przez FSBA; facylitatorką pracy z grupami w Analizie Bioenergetycznej, psychoterapeutką Gestalt. Prowadzę terapię indywidualną, terapię dla par, pracuję z grupami. W pracy integruję te dwa podejścia: analizę bioenergetyczną i psychoterapię Gestalt, pracując z ciałem ze szczególną uważnością jestem w kontakcie „tu i teraz” z drugim człowiekiem. Istotnymi wartościami w pracy i w życiu osobistym są  dla mnie autentyczność, akceptacja i bycie w zgodzie ze sobą. Na stałe mieszkam i pracuję w Poznaniu.

Superwizja:  Magdalena Nowakowska

Przeciwwskazania do udziału w warsztacie:

Praktyka miejscami jest intensywna, dlatego potrzebujemy wiedzieć o chorobach, uszkodzeniach, wydarzeniach mogących mieć wpływ na aktualny stan psychofizyczny (zwłaszcza w przeciągu ostatniego roku).
Osoby po zdarzeniach traumatycznych, wrażliwości na krzyk prosimy o szczególną uważność na siebie.

Zajęcia są przeciwwskazane:
– w stanach psychotycznych
– w trakcie terapii psychotropowej
– w ciąży lub połogu
– aktualnie trwających stanach ostrych i podostrych (niezależnie po urazowych czy infekcyjnych)

Względne przeciwwskazania:
– karmienie piersią
– choroby przewlekle postępujące
– wyniszczenie organizmu
– terapie farmakologiczne
– padaczka
– jaskra

Proszę pytać, jeśli mają państwo jakieś wątpliwości:

Zeljka, nr. tel.694 230 847 kontakt.psychesoma@gmail.com

Ela, nr. tel. 501 509 975 epiotrowsk@gmail.com