MĄDROŚĆ CIAŁA – cykl warsztatów pracy z ciałem dla kobiet i mężczyzn.

”Kiedy zaczniemy cenić własne ciała i zamiast czuć się ich ofiarą, szanować płynące z nich informacje, zapoczątkujemy uzdrawianie życia na głębszym poziomie. W kulturze, która nie uznaje bliskiego związku między umysłem i ciałem, zaufanie do mądrości ciała jest aktem wiary. Mówiąc MĄDROŚĆ CIAŁA, mam na myśli zaufanie temu, że objawy płynące z ciała są jedynym sposobem, w jaki dusza może zwrócić na siebie naszą uwagę”.
dr Christiane Northrup

madrosc-ciala-cykl-copy

Zapraszam na cykl spotkań „Mądrość ciała”. Osoby zaawansowane (po kursach pracy z ciałem) mogą uczestniczyć w całości lub w pojedynczych modułach. W przypadku osób początkujących konieczne jest uczestnictwo w pierwszym warsztacie, aby móc skorzystać z kolejnych.

Podczas trzech  5,5-godzinnych spotkań będziemy uwalniać napięcia i wyrażać emocje zamknięte w ciele a także rozwijać umiejętność słuchania impulsów ciała, rozumienia ich i mądrego podążania za ciałem.
Będziemy konfrontować się z psychosomatyczną rzeczywistością, odkrywając naturalne połączenia między stanem ciała, emocjami i zachowaniami w życiu codziennym.

W programie:
– rozwijanie świadomości ciała,
– pogłębianie kontaktu z emocjami
– poczucie emocji w ciele
– bezpieczne wyrażanie emocji
– praca z parach
– praca z energią życiową (pobudzeniem i rozładowaniem)
–  nauka ćwiczeń  do praktyki na co dzień

 Warsztat I
11 marca
UGRUNTOWANIE – kontakt z ciałem i emocjami przeżywanymi w ciele.

Ugruntowanie to dosłownie i w przenośni stanie na własnych nogach. Ćwiczymy mocno aktywizując stopy, nogi i poczucie kontaktu z podłożem. Ważnym komponentem tej pracy jest również uwrażliwienie na sygnały płynące z całego ciała i delikatność w przekraczaniu blokad i oporów. Pracujemy w kontakcie ze sobą a także z drugą osobą.

Ugruntowanie umożliwia lepszy przepływ pobudzenia przez ciało. Dzięki praktyce ćwiczeń gruntujących łatwiej przeżywamy przyjemność, wszelkie emocje a także stres. Praktyka ćwiczeń sprawia, ze jesteśmy otwarci na  przeżywanie emocji, gdyż przestają być dla nas obciążające i trudne do wytrzymania.
Widocznym efektem jest lepsze radzenie sobie z emocjami na co dzień, szczególnie w relacjach.
Nie oznacza to, że ich nie czujemy albo że je wypieramy. Osoba ugruntowana nie jest zalewana przez emocje, jest w stanie z  nich korzystać, cieszyć się nimi, przeżywać i wyrażać. Osoba ugruntowana przeżywa emocje w kontakcie  z rzeczywistością swojego ciała i sytuacji, w której się znajduje.  Dzięki uziemieniu nie wchodzimy ani w stany zamrożenia (wyparcia, napięcia), ani w stan przymusu rozładowania emocjonalnego, np w przypadku złości jest to niekontrolowana awantura niewspółmierna do wagi problemu.

Warsztat polecany osobom początkującym oraz zaawansowanym.
Jest konieczny, aby uczestniczyć w dalszych warsztatach z cyklu „Mądrość ciała”.

Więcej o ugruntowaniu poczytasz tutaj: Ugruntowanie.

Warsztat II
8 kwietnia

RELACJE – emocje i komunikacja.

Relacje można nazwać najmocniejszym motorem rozwoju.
Gdy jesteśmy sami jesteśmy w stanie dość szybko nauczyć się siebie, swoich odczuć, emocji. Zamykając oczy, wchodząc w kontakt ze sobą zaczynamy lepiej odczuwać ciało i rozumieć co do nas mówi. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy pojawia się druga osoba, kontakt wzrokowy i możliwość relacji.

Relacja to spotkanie z drugim człowiekiem, znajomym, nieznajomym, rodzicem, dzieckiem, partnerem. Pojawiają się wtedy różnorodne wzorce reagowania i emocje, których nie rozumiemy i których później albo się wstydzimy albo je wypieramy.  Ciało cały czas bierze czynny udział w tych wydarzeniach. Często zanim jeszcze stłumimy emocję lub ją wyolbrzymimy ciało daje nam znać co się dzieje. Wiele osób jednak nie potrafi być  ze sobą i czuć swoje ciało, gdy jest w kontakcie z innym człowiekiem i jego emocjami. Zaczynamy bardziej „odbierać” i interpretować emocje drugiej osoby, zamiast poczuć swoje potrzeby i reakcje.

Podczas tego warsztatu będziemy pracować przede wszystkim w parach i w grupach, aby poznać swoje emocje i potrzeby w interakcjach i w relacjach. Będziemy uczyć się je czuć, przeżywać w ciele, obserwować i wyrażać.
Ważnym komponentem praktyki będzie zarówno wchodzenie w rolę osoby wyrażającej swoje uczucia jak i w rolę osoby odbierającej te emocje, towarzyszącej temu procesowi. Planowane są ćwiczenia z kontaktem dotykowym.
Podczas tych zajęć będziemy pracować również ze swoimi granicami. Z tego również powodu zalecam uczestnikom uważne sprawdzanie swoich możliwości emocjonalnych i uszanowanie ich w każdym ćwiczeniu. Zawsze jest możliwość by się wycofać i popracować ze swoim oporem, co jest dużo lepszym rozwiązaniem niż przekraczanie siebie na siłę.WARSZTAT III
13 maja

EMOCJE W CIELE – czucie i ekspresja.

Zajmiemy się czuciem i wyrażaniem emocji poprzez ciało. Poznamy fizjologiczne reakcje ciała na stany emocjonalne. Nauczymy się oswajać z tymi impulsami i ufać ciału podczas pracy z emocjami.
W bezpiecznej przestrzeni będziesz mogła/mógł wyrażać emocje, z którymi nawiążesz kontakt.

Dzięki ćwiczeniom będziesz w stanie poznać, poczuć i rozluźnić swoje napięcia. Poprzez kontakt z emocjami, ćwiczenia ekspresywne oraz obserwację odkryjesz powody tych napięć i będziesz mogła/mógł im samodzielnie zapobiegać w życiu codziennym. Wyrażanie emocji powoduje, że nie kumulujemy napięcia w ciele oraz nie zużywamy energii do trzymania tych emocji na uwięzi.

Na zajęciach spotkasz się zarówno z przyjemnymi emocjami jak i tymi trudnymi. Nie stosuję podziału na emocje negatywne i pozytywne, gdyż wszystkie one są dobre, mają swoją ważną funkcję.
Podczas pracy w grupie będzie również możliwość odkrycia na nowo funkcji emocji a po zajęciach pojawią się nowe możliwości korzystania z nich w swoim życiu.

W pierwszej części będziemy pracować  metodą Lowena, poprzez ćwiczenia, ekspresję, pracę z głosem.
W drugiej części sięgamy również po inne metody pracy, aby obudzić intuicję ciała, uruchomić podświadomość, odpuścić przymus kontroli i pozwolić sobie na uwolnienie emocji.
W tej pracy nie jest ważne, aby wszystko zrozumieć.
Istotne jest aby poczuć i oczyścić ciało i głowę. Nie szukamy wyjaśnień, nie analizujemy, skupiamy się na doświadczeniu i uwalnianiu. Założeniem tego procesu jest, że nie wszystko jesteśmy w stanie przeanalizować i połączyć z osobistą historią życiową a jednak możemy odczuć wyraźną zmianę w samopoczuciu i w życiu codziennym. Pracujemy z intuicją, rozwijamy zaufanie do ciała i umiejętność puszczania kontroli.

O metodzie Lowena poczytasz tutaj: Metoda Lowena.
O emocjach w ciele poczytasz również tutaj: Uczucia niekochane.
O wyrażaniu emocji poczytaj tutaj: Wyrażanie

Koszt:
Cykl trzech warsztatów: 680 zł
Dla osób po kursach w Jalla: 630 zł

Pojedynczy warsztat: 250 zł
Dla osób po kursach w Jalla: 230 zł

ZNIŻKI:
Przy wpłacie do 19 stycznia:
610 zł dla osób po kursach pracy z ciałem w Jalla!
650 zł dla nowych osób

 Ania foto wwwProwadząca: Anna Dymarczyk, od 2011 roku prowadzi zajęcia pracy z ciałem. Absolwentka 2-letniego certyfikowanego szkolenia z Analizy Bioenergetycznej (metody Lowena) ukończonego w maju 2015 i rocznego kursu instruktorskiego choreoterapii – grudzień 2010. Stworzyła markę zajmującą się pracą z ciałem Jalla! odzyskaj ciało oraz autorskie kursy pogłębiania świadomości ciała i emocji w ciele „Odzyskaj ciało”. Pracuje za pomocą metody A. Lowena oraz technik mi choreoterapii, arteterapii, ruchu autentycznego i relaksacji.

Superwizja: Marzena Barszcz i Marzena Śniarowska-Tlatlik

Przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach:
– nadwrażliwość na krzyk
– terapia psychotropowa i stany psychotyczne
– ciąża i połóg
– aktualnie trwające stany ostre- pourazowe bądź infekcyjne

Względne przeciwwskazania:
– karmienie piersią
– choroby przewlekłe postępujące
– wyniszczenie organizmu
– terapie farmakologiczne
– padaczka
– jaskra

Edit

6 RESPONSES TO Z POTRZEBY CIAŁA – GRUPA METODĄ LOWENA.

  1. Witam, jestem zainteresowana ćwiczeniami Lowena. Czy zajęcia odbywają się w Krakowie? Czy są podobne w Warszawie? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

  2. Czy dzieci też mogą uczestniczyć w takich zajęciach?

  3. Czy w przyszłości będzie ten kurs w Warszawie ?