Co to jest TRE?

Co oznacza TRE®?
TRE® to skrót pochodzący z języka angielskiego od słów: Tension and Trauma Releasing Exercises, co oznacza ćwiczenia uwalniające stres i napięcie z ciała. Autorem metody jest dr David Bercelli, który na bazie swojego ponad 20-sto letniego doświadczenia w pomaganiu ludziom oraz wiedzy,  stworzył i rozwinął metodę, która pomaga ludziom przezywającym różne stresy: zarówno te związane z traumatycznymi zdarzeniami, jak i te dnia codziennego.

tre resease rebalance renew

Na czym polega ta metoda? 

TRE® jest metodą pracy z ciałem, która wykorzystuje naturalny dla wszystkich ssaków mechanizm drżeń neurogenicznych. W procesie rozwoju cywilizacji zatraciliśmy zdolność do samoregulacji napięć poprzez drżenia. A mimo, że nie biegają za nami drapieżniki, sytuacji stresowych i/lub traumatycznych mamy na co dzień sporo. TRE® to metodą, która pozwala uwolnić się od skutków stresu i traumy. TRE® wykorzystuje mechanizm występujący u wszystkich ssaków, w związku z czym z ćwiczeń mogą korzystać osoby każdym wieku i kondycji fizycznej. Każdy pracuje w swoim tempie, stopniowo uwalniając ciało od napięć mięśniowo-powięziowych. Wibracje skutkują obniżeniem napięcia wszystkich tkanek i poprawiają kontakt z własnym ciałem. Ciało i psychika to dwa wymiary funkcjonowania człowieka, które bezustannie na siebie wpływają i ściśle się ze sobą wiążą. I mimo, że w TRE® pracuje się z ciałem, czemu towarzyszą czasem emocje, to TRE® nie jest psychoterapią- nie wymaga ani opowiadania swojej historii, ani interpretacji tego co się dzieje.

W czym TRE® może pomóc? 

TRE® jest  zupełnie naturalną dla każdego człowieka metodą uruchamiającą zdolności ciała do samoleczenia i samoregulacji. Może więc pomóc w usunięciu napięcia. Zmniejszenie skutków stresu dla jednego będzie oznaczało mniej dolegliwości somatycznych (rozmaitych, często niewyjaśnionych bóli, obniżonej odposrności, itd.), a dla kogoś innego większą energię i ochotę na podejmowanie się codziennych zajęć. Każdy człowiek ma swoje mechanizmy reagowania na stres i wynikające z niego konkretne konsekwencje. W związku z tym stworzenie skończonej listy tego w czym TRE® może pomóc jest trudne (jest to całe spektrum nieprzyjemności począwszy od tych natury psychicznej jak np. lęki, skończywszy na tych natury somatycznej, jak np. częste bóle w lędźwiach). TRE® jest drogą do zyskania równowagi.  Warto też zaznaczyć, że TRE® stanowi świetne wsparcie dla innych metod terapeutycznych (psychoterapii, fizjoterapii)

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia rozpoczynają się sekwencją prostych ćwiczeń mających na celu pobudzenie napięcia mięśniowo-powięziowego. W dalszej części każdy uczestnik, w swoim tempie zapoznaje się z mechanizmem drżeń i uczy się je regulować. Każda sesja kończy się czasem na relaks i integrację doświadczenia.

Przeciwskazania bezwzględne: ciąża, stan pooperacyjny, złamania, nadwyrężenia stawów.
Przeciwskazania względne: wymagające konsultacji:zaburzenia pracy serca (arytmia, rozrusznik, operacje), zaburzenia ciśnienia krwi, hipo/hiperglikemia, epilepsja, choroby psychiatryczne leczone farmakologicznie (m.in. głęboka depresja, schizofrenia).

Najbliższe zajęcia:

KRAKÓW – stała grupa

WROCŁAW – warsztat 6 kwietnia

W Jalla! TRE prowadzi:

Anna Hostyńska – certyfikowany provider TRE, fizjoterapeutka, trenerka personalna, akupunkturzystka.

Ewa Januszkiewicz –  certyfikowany provider TRE, terapeutka metody Lowena, uczestniczka szkolenia w nurcie Core Energetics

Anna Borowiec – psycholog w trakcie specjalizacji z psychoterapii i seksuologii, certyfikowany TRE® Provider

Informacje o nowych grupach: Praca z ciałem metodą TRE.

Więcej możecie przeczytać tutaj: Naturalny sposób regulacji napięcia.