Drżenie ciała – naturalny sposób regulacji napięcia.TRE®

Każdy z Was doświadczył kiedyś drżenia ciała. Mogło się to dziać w przeróżnych sytuacjach. Może podczas stresującej rozmowy trzęsły Ci się nogi, albo po przeżyciu bardzo silnego strachu drżały Ci dłonie tak, że trudno Ci było wybrać poprawnie numer telefonu? Płacz. Też jest wibracją- tak samo jak śmiech- pulsacja przepony. Orgazm. Kiedy z ciałem dzieje się coś bardzo przyjemnego , ale niekontrolowanego- to też wibracja!


Nasze ciała drżą, tak jak ciała wszystkich ssaków. Ale gdzieś na swojej ścieżce ewolucyjnej zatraciliśmy zdolność do rozładowywania napięcia zgromadzonego w ciele poprzez drżenia. Drżenia kojarzą się głównie z chorobą, słabością- generalnie czymś dziwnym i niepożądanym. Podczas kiedy drżenia to zupełnie naturalny mechanizm, który pomaga człowiekowi samoregulować poziom napięcia w ciele. I w psychice też, bo przecież te dwa wymiary naszego funkcjonowania bezustannie na siebie wpływają i są ze sobą związane.

tre resease rebalance renewTRE® (Trauma & Tension Releasing Exercises) to zestaw prostych ćwiczeń budujących napięcie mięśniowo-powięziowe. Są one wprowadzeniem to doświadczania drżeń neurogenicznych- takich wibracji w ciele, które pomagają pozbyć się skutków stresu i traum. Drżenia neurogeniczne pomagają rozładować napięcie zgromadzone w ciele- a, że każdy człowiek ma swój indywidualny wzorzec reagowania (emocjami, a zatem też reakcjami ciała), to doświadcza drżeń inaczej. W związku z tym proces poznawania mechanizmu drżeń oraz uczenia się korzystania z niego przebiega u każdej osoby inaczej. Czasem poszczególne wzorce reagowania i napięć tworzyły się latami i potrzeba czasu, do nich dotrzeć i zmienić je.

TRE® można traktować dwojako. Z jednej strony jako metodę, która umożliwia uporanie się ze skutkami doznanych w przeszłości traum– sytuacji w których często ciało nie mogło się zachować naturalnie. Z drugiej strony TRE® można traktować jako element higieny dnia codziennego. Stres towarzyszył nam od wieków i będzie nam towarzyszył dalej każdego dnia. Jedni go zajadają, inni zapijają lub zabiegują- każdy ma jakiś swój sposób, mniej lub bardziej konstruktywny. TRE® jest świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresami dnia codziennego przede wszystkim dzięki temu, że wykorzystuje zupełnie naturalny mechanizm przynoszący zdrowie.

Poza rozładowaniem napięć mięśniowo- powięziowych TRE® daje lepszy kontakt z ciałem, a zatem i z uczuciami. Dlatego poza zmianami w postaci rozładowania napięcia w ciele mogą pojawić się także zmiany w świecie emocjonalnym osoby będącej w procesie TRE®.

Wspaniale by było, gdyby ciało każdego człowieka na nowo załapało czym są drżenia i jak można je wykorzystywać, żeby odzyskać lub utrzymać zdrowie.

Zapraszamy na zajęcia otwarte 18 marca i nowy cykl zajęć w Krakowie od 25  marca: TRE w Krakowie. 

Osoby z Wrocławia i okolic zapraszamy na warsztat 6 kwietnia : TRE  we Wrocławiu.

Pracy w wibracją doświadczycie również na zajęciach met. Lowena i Core Energetics:

Autorka artykułu: Anna Borowiec – psychoterapeutka, certyfikowany Provider TRE.