UCZUCIA NIECHCIANE – lęk, złość i smutek – grupa poranna

WARSZTAT W PRZYGOTOWANIU.

Nie lubimy się bać i czuć strachu lub lęku.
Nie lubimy się złościć i czuć utraty kontroli na sobą lub poczucia winy po fakcie.
Nie lubimy się smucić i czuć bezradności spowodowanej utratą.

Lęk, złość i smutek to uczucia niechciane. Zabarwione konotacją „negatywnych” i takich, których nie chcemy czuć za każdą cenę i których najlepiej byłoby się pozbyć, na zawsze. Obok radości, wstrętu i zaskoczenia, strach, złość i smutek są emocjami podstawowymi i jako takie są częścią naszego wyposażenia biologicznego. Jesteśmy „zaprogramowani” na odczuwanie ich i od pierwszych miesięcy naszego życia jesteśmy już zdolni do odczuwania ich i wyrażania. Są naszym darem, a nie wadą. Emocje mają swoją funkcje fizjologiczną, psychologiczną i przystosowawczą. Strach i lęk alarmują nas o zagrożeniu, tym realnym lub imaginarnym. Złość uaktywnia nas do obrony tego, co dla nas ważne. Smutek pozwala na reintegrację. W zależności od naszego wychowania może być tak, że niektóre z tych emocji są niemile widziane. Nauczyliśmy się je tłumić. Może tak być, że do niektórych mamy łatwiejszy dostęp, niż do innych. Może np. nie było nam wolno wyrażać złości, ale do smutku przyzwolenie było. W efekcie tego kiedy jest „pora” na złoszczenie się możemy zacząć płakać i odczuwać bezradność. Lub mogło być na odwrót, że to smutek i płacz były „zakazane”, a na złość było przyzwolenie i dzisiaj mamy łatwiejszy dostęp do złości, a trudność w odczuwaniu smutku i zahamowane funkcje płaczu.

Stłumione zostały zapisane w naszym ciele w postaci chronicznych napięć mięśniowych, w sposobie naszego oddychania, postawie naszego ciała lub w objawach psychosomatycznych. Blokując jedne uczucia ograniczamy możliwość przeżywania innych. Nadal żyją w nas, stłumione, nie wyrażone, nie chciane, i okradają nas z energii życiowej, z odczuwania przyjemność, możliwości stawiana granic, wewnętrznego spokoju…

W cyklu 3  spotkań UCZUCIA NIECHCIANE – LĘK, ZŁOŚĆ I SMUTEK będziemy w bezpiecznych warunkach i każdy w swoim tempie eksplorować, doświadczać i torować drogę do odczuwania i wyrażania ich.

Będziemy sobie odpowiadać na pytania:
– czy mogę sobie pozwolić bać się przy kimś?
– czy mogę się otwarcie złościć?
– czy mogę płakać mając wsparcie?
– do którego uczucia mam łatwiejszy dostęp?
– czy każdą z tych emocji mogę wyrażać na bieżąco i z adekwatnym ładunkiem?

Korzyści z udziału w zajęciach:
– możliwość doświadczenia i wyrażania swoich uczuć
– możliwość przyjrzenia się własnym wzorcom emocjonalnym
– pogłębienie kontaktu z ciałem i swoimi uczuciami
– pogłębianie umiejętności odczytywania sygnałów z ciała
– bezpieczna przestrzeń na ekspresję siebie i swoich emocji

Żeljka Bodul Kięczkowska Psyche i Soma

Grupa na charakter zamknięty, co oznacza ze będziemy przez 3 tygodni pracować w tym samym gronie osób. Nie ma możliwości wykupienia poszczególnych modułów. Grupa zostanie uruchomiona jeśli się zbierze minimalna ilość uczestników. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń i wplata zaliczki. Grupa ma charakter ćwiczeniowo – terapeutyczny, jednak nie może zastępować psychoterapii.

Osoby w trakcie psychoterapii lub pod opieka psychiatry bardzo proszę o poinformowanie swojego psychoterapeuty lub lekarza o zamiarze uczestniczenia w grupie.

Zapraszam zarówno kobiety jak i mężczyzn, osoby nowe w metodzie Lowena jak i osoby z doświadczeniem. Zapraszam osoby, które lubią pracować w grupie jak i tych które się właśnie tego rodzaju pracy obawiają. Z powodu natury tego rodzaju pracy w tej samej grupie nie mogą uczestniczyć pary, rodzina oraz osoby pozostające w bliskich relacjach intymnych.

Zapisy: kontakt@jalla.pl

Proszę zabrać z sobą wygodny strój oraz ręcznik i wodę do picia. Praktyka miejscami jest intensywna, dlatego potrzebujemy wiedzieć o chorobach, uszkodzeniach, wydarzeniach mogących mieć wpływ na aktualny stan psychofizyczny (zwłaszcza w przeciągu ostatniego roku). Osoby po zdarzeniach traumatycznych, wrażliwości na krzyk proszę o szczególną uważność.

To nie są zajęcia dla wszystkich i nie w każdym momencie życiowym.

Zajęcia są przeciwwskazane:
– w stanach psychotycznych
– w trakcie terapii psychotropowej
– w ciąży lub połogu
– aktualnie trwających stanach ostrych i podostrych (niezależnie po urazowych
czy infekcyjnych)

Względne przeciwwskazania:
– karmienie piersią
– choroby przewlekle postępujące
– wyniszczenie organizmu
– terapie farmakologiczne
– padaczka
– jaskra

Proszę pytać, jeśli są jakieś wątpliwości: kontakt.psychesoma@gmail.com lub 694 230 847

O prowadzącej: Żeljka Bodul Kięczkowska. Jestem certyfikowaną facylitatorką ćwiczeń bioenergetycznych przez FSBA (Florida Society for Bioenergetic Analysis). Studiowałam Psychologie w CSUDH (California State University Dominquez Hills, LA, CA). Obecnie w trakcie szkolenia psychologicznego na SWPS (psychologia kliniczna) i w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego w nurcie Analizy Bioenergetycznej akredytowanego przez FSBA. Prowadzę grupy ćwiczeniowe, warsztaty i psychoterapię w nurcie Analizy Bioenergetycznej. Jestem Chorwatką i obywatelką Stanów Zjednoczonych, mamą dwójki dzieci, mieszkam w Krakowie od ponad 10 lat. Swoją prace podaje regularnej superwizji.