Wewnętrzne obrazy.

life is about reating yourself copy

Naturalny ruch, spontaniczny taniec, czucie siebie, swobodna ekspresja. To kierunek jaki obieramy w pracy z ciałem.

Podążamy ścieżką  obserwacji, ekspresji, uważności i rozluźnienia. Za drogowskaz służy nam pełna akceptacja: swojego ruchu, myśli, uczuć, emocji, doznań. Wchodzimy w stan świadomości ciała i głębokiego odczuwania, odkrywamy własny autentyczny ruch.

Wtedy wkładamy w dłonie kredki i przelewamy na papier wszystko to co się pojawia…

Powstają wewnętrzne obrazy. Rysując uczymy się wyrażać siebie bez oceny, bez krytyki czy to tej wewnętrznej czy pochodzącej z ust innych.

Podczas głębokiego kontaktu z ciałem w tańcu, które ma miejsce przy pozostawieniu na boku kontroli umysłu, uzyskujemy wgląd w nasz wewnętrzny świat, zarówno cielesny jak i psychiczny i duchowy. Obrazy, które wtedy powstają są odzwierciedlenie stanu, z którym skontaktowaliśmy się podczas praktyki, dają nam informację zarówno podczas samego procesu rysowania, jak i podczas następującego po nim relaksu i ponownego przyjrzenia się swojemu rysunkowi po zakończeniu zajęć.

„Odkrywanie niezbadanych stanów kryje w sobie duży potencjał uzdrawiający” – pisze w swojej książce „Taniec jako sztuka uzdrawiania” Anna Halprin prekursorka choreoterapii, twórczyni metody Life/Art Process, dziś 91-letnia wciąż piękna i aktywna kobieta.

„A co najpiękniejsze nie ma dobrego ani złego sposobu wykonania tych ćwiczeń. Rysunki i tańce nie wymagają innych zdolności niż tylko świadomości samego siebie.” Anna Halprin, przez wiele lat tańcząc i pracując z obrazami przechodziła własny proces zdrowienia. Po ustąpieniu nowotworu  zaczęła pracować z ludźmi ciężko chorymi, prowadząc ich do zasobów wewnętrznej siły, radości i chęci życia. Metodą, którą stosowała było to co jej najbliższe: taniec i połączona z nim praca z obrazem. Rezultaty jej pracystały się dla wielu terapeutów, tancerzy i innych osób zgłębiających psychosomatyczne zależności wspaniałym dowodem na działanie tej prostej, wręcz archaicznej metody uwolnienia od napięć, chorób i psychicznego bólu.

Więcej o metodzie Life/Art process można przeczytać na stronie założonego przez Annę Halprin i jej córkę Darię Halprin   Instytutu Tamalpa.

Taniec swobodny i intuicyjny rysunek są również możliwością kontaktu z prostą przyjemnością zabawy z kolorami i kształtami, radością i dziecięcą spontanicznością.

 

One Response to Wewnętrzne obrazy.

  1. Fantastyczne zajęcia na których zrelaksowałam się jak nigdy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *