CZY JA WYSTARCZAM?- warsztat metodą Lowena.

Czy JA wystarczam? – warsztat metodą Lowena

WARSZTAT W PRZYGOTOWANIU


Poczucie bycia niewystarczającym to wewnętrzny świat wielu osób. To co jest we mnie to za mało.

Można próbować nadrobić to: poświęceniem, staraniem się, zadowalaniem innych, wizerunkiem, sukcesem.
Mała jednak szansa, że to uczucie zniknie…

Podczas warsztatu będziemy przyjmować rany serca związane z uczuciem bycia „nie dość”, które często powiązane jest z „raną narcystyczną”. Ta rana związana jest sytuacją, kiedy ważne dla nas osoby w dzieciństwie nie przyjmowały nas takimi jakimi w rzeczywistości byliśmy. Zamiast tego, w jawny lub ukryty sposób, komunikowały: „bądź taki jak ja chcę, a będę cię kochać bardziej”.

Powoduje to żal, smutek, złość, ból oraz powstanie mechanizmów obronnych takich jak:

– chęć wiecznego naprawiania siebie.
– gotowość do poświęcania siebie dla innych i powtarzalne opiekowanie się nimi.
– zaprzeczenie „to nieprawda, że coś mnie zraniło”,
– zaprzeczanie trudnym uczuciom w nas: „ja nigdy nie czuję złości”, „nie jest mi smutno”, „umysłem zmienię te uczucia na >pozytywne< „.
– poczucie wyższości nad innymi
– postaram się bardziej! (kim mam być abyś mnie kochał/a?)
– podważanie zaangażowania innych w relację z nami (Na pewno mnie nie kochasz, udowodnię! ).

DLA KOGO JEST TEN WARSZTAT?

– dla tych, którym bliskie jest uczucie bycia niewystarczającym
– dla tych, którzy szukają kontaktu ze swoją wewnętrzną siłą
– dla tych, którzy szukają kontaktu ze swoimi uczuciami
– dla tych, którzy czują zaciśnięte gardło i lęk przed swoim głosem
– dla tych, którzy czują, że w ich ciele jest wiele napięcia i chcieliby nauczyć się je rozładowywać
– dla tych którzy wiele czytali i chcą w praktyce spróbować ćwiczeń lowenowskich.

Aby rozpocząć proces zmiany i gojenia ran, pierwszym krokiem będzie przyjęcie uczuć związanych z przekonaniem „bycia niewystarczającym”. Uznanie swoich ran i świadomość swoich wrażliwych emocjonalnie miejsc. W odpowiednim dla siebie czasie, również dopuszczenie bólu zamrożonego dawno temu.

JAK WYGLĄDA WARSZTAT?

– zajęcia zaczynają się kontraktem, czyli ustaleniem zasad pracy oraz przestrzenią na podzielenie się z jakimi uczuciami, myślami, obawami uczestnicy zaczynają zajęcia
– w części praktycznej pojawią się ćwiczenia pogłębiające kontakt z ciałem, aby czuć siebie lepiej, uwolnić się od biegających myśli w pewnym stopniu
– zajęcia kończymy spokojnymi i wyciszającymi ćwiczeniami. Ćwiczenia te pomogą w kontakcie z uczuciami związanymi z tematem warsztatu

Podczas warsztatu, poprzez ćwiczenia będziemy sprawdzać i poznawać jakie rany nosimy w sobie, aby móc je uznać i przyjąć.

To warsztat o pracy ze swoim sercem. Być może poranionym, być może obudowanym. Będziemy starali się z nim skontaktować, poczuć w jakim jest stanie i czego potrzebuje. Bliskości? Wyrozumiałości? Być może ochrony przed kolejnymi zranieniami poprzez stawianie granic? A może wyrażenia złości, smutku, żalu?

 

O prowadzącym: Maciej Gierasimiuk, certyfikowany facylitator oraz psychoterapeuta w Analizie Bioenergetycznej Alexandra Lowena we Florida Society for Bioenergetics. „Psychoterapia jest moją pracą, ale przede wszystkim pasją. Od 2014 roku prowadziłem warsztaty psychologiczne o wewnętrznym dziecku. Jednak w poszukiwaniu dróg własnego rozwoju natrafiłem na ćwiczenia bioenergetyczne Alexandra Lowena i odkryłem w praktyce to co wiele razy czytałem w różnych nurtach psychologicznych – to co się dzieje w ciele połączone jest z psychiką. W tym nurcie jednak do zrozumienia dołączyło CZUCIE, wyrażanie, łączenie tego co w ciele z tym co w uczuciach i w myślach. Prowadzę psychoterapię pacjentów indywidualnych oraz warsztaty psychoterapeutycznej pracy przez ciało.”

Więcej o metodzie pracy:
Warsztat prowadzony będzie w nurcie tzw. Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Jest to metoda pracy w której ciało, umysł i uczucia są ze sobą ściśle połączone. To co dzieje się w umyśle odzwierciedla zmiany w ciele i odwrotnie. Jak pisał jej twórca „Celem terapii jest pomoc w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych oraz w wykorzystaniu potencjału życiowego tak, aby życie przynosiło więcej przyjemności i radości”.

W czym pomagają ćwiczenia?
– dzięki pogłębianiu kontaktu z ciałem stajemy się pełniejsi, bardziej spójni.
– podczas ćwiczeń dotykamy i wyrażamy bieżące konflikty, bądź też takie, które pojawiły się kiedyś i ciągle żyją niewyrażone gdzieś głęboko, w ciele.
– podnosimy świadomość tego, co się w nas dzieje, wzrasta też zdolność ekspresji tego, co czujemy i myślimy.
– poprzez pogłębiony oddech i odpowiednie oddziaływanie na ciało zmniejszamy jego napięcia.
– ćwiczenia te są świetne dla osób, które na co dzień czują się w jakiś sposób zamknięte, mało ekspresyjne, a chciałyby nad tym pracować w bezpiecznej atmosferze.

Przeciwskazania: Metoda Lowena to metoda silnie oddziaływająca na głębokie struktury psychiczne, emocjonalne i fizyczne. Dzięki temu jest skuteczna, ale też nie w każdym przypadku dobrze po nią sięgać. Prosimy o rozważenie, czy możecie z niej korzystać.

Przeciwwskazania:
– stany psychotyczne
– terapia psychotropowa
– ciąża i okres połogu
– różnego rodzaju stany zapalne i ostre
– padaczka
– jaskra

Sytuacje, kiedy trzeba zachować szczególną ostrożność na siebie:
– duża wrażliwości na silne bodźce, np krzyk
– okres karmienia piersią
– stosowanie środków farmakologicznych
– ogólny słaby stan organizmu


Jeżeli ktoś jest w terapii, warto uprzedzić swojego terapeutę czy terapeutkę, że planuje się wziąć udział w warsztatach.

W razie pytań piszcie: kontakt@jalla.pl