ZOBACZ MNIE! – jednodniowy warsztat metodą Lowena

ZOBACZ MNIE! 
– całodzienny warsztat pracy z emocjami przez ciało met. Lowena

WARSZTAT W PRZYGOTOWANIU


Każdy z nas lubi być widzianym.
Chcemy by nasze potrzeby były zauważane, potrzebujemy być widziani w relacjach. Pragniemy by bliscy byli nami autentycznie zainteresowani. Lubimy się dzielić swoimi przeżyciami i chcemy by inni towarzyszyli nam w życiu.

Wielu z nas doświadcza jednak chronicznego braku uwagi. Czujemy się niewidziani, niedoceniani. Nasze wysiłki by ktoś nas usłyszał i zobaczył wydają się ciągle niewystarczające a próby domagania się kontaktu bywają ośmieszane, oceniane jako dziecinne. Sami z czasem też dewaluujemy tą potrzebę i zawstydzeni pozostajemy w swoim cichym niezadowoleniu.

Na warsztacie będziemy pracować z pierwotną przyczyną tego stanu rzeczy.

– dzięki ćwiczeniom w parach sięgniemy do zapisanej w ciele naturalnej potrzeby widzenia i bycia zobaczonym, a także do wycofania, które powstało z nieadekwatnej odpowiedzi otoczenia na tę potrzebę.

– poszukamy, jak wyglądało to pierwotne odzwierciedlenie w relacji z rodzicami/opiekunami czy innymi bliskimi osobami z czasu dzieciństwa.
Przyjrzymy się również, jak to jest z byciem widzianym w naszych dorosłych relacjach, związkach. – Sprawdzimy na ile możemy pokazać się z tym co nas boli i smuci − z częścią bezbronną i potrzebującą, która boi się odrzucenia − oraz z tym, co złości − ze stroną, która lęka się, że po postawieniu granic relacja się skończy.

– spróbujemy poczuć, jak by to było zaryzykować, odsłonić się i zobaczyć w drugiej osobie lustro, na które można nie tylko patrzeć, lecz także w nie zajrzeć i dojrzeć siebie.

– będziemy badać jak to jest pokazać bliskiej osobie ze złością? Albo ze łzami lub słabością?

Na grupach lowenowskich pada często taka formuła: „A teraz dobierzcie się w pary, stańcie naprzeciw, popatrzcie na siebie i…” − dalsze słowa zależą od tematu zajęć. Ale czy naprawdę zauważamy osobę, która jest przed nami? Czy rzeczywiście ją widzimy? Czy też chowamy się za uśmiechem, uciekamy wzrokiem albo patrzymy wyzywająco wprost, zamykając się tak naprawdę na kontakt?

Może to tylko maska, że jestem uśmiechnięta i pełna energii? Może boję się przyznać, że nie zawsze jestem miłym facetem, może wolę myśleć, że daleko mi do wkurzenia i nie chcę odczuwać złości? Ale to, czego nie chcemy w sobie zobaczyć i pokazać drugiemu, nie znika – schodzi w nas gdzieś głębiej i dobija się o uznanie.

Jak jest w naszych codziennych relacjach? Z osobami, z którymi chcielibyśmy być naprawdę otwarci i którym chcielibyśmy pokazać się jak najpełniej? Czy faktycznie potrafimy to zrobić? A może czekamy, aż to druga strona nas zauważy, pomoże się otworzyć? Może jest coś w widzeniu drugiej osoby i byciu widzianym, co uznajemy za zbyt ryzykowne, nauczeni doświadczeniem, że lepiej się schować, zniknąć. Lub po prostu czujemy się niezauważani i chcemy krzyknąć: no tutaj jestem, zobacz mnie!

Spotkanie ma charakter jednodniowego warsztatu i prowadzone jest w nurcie Analizy Bioenergetycznej Alexandra Lowena. Zajęcia są kierowane zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia z metoda i chciałyby ją poznać, jak i do tych, które mają już doświadczenie i chcą przyjść popraktykować więcej.

 

O prowadzących: Ewa Szczech i Hubert Bobrowski – posiadają certyfikaty facylitatorów w Analizie Bioenergetycznej uprawniające do prowadzenia grup i warsztatów, oboje są w trakcie 4-letniego Szkolenia Psychoterapeutycznego w nurcie Analizy Bioenergetycznej (AB) Alexandra Lowena pod kierownictwem Marzeny Barszcz i afiliowanym przez Florida Society for Bioenergetic Analysis. Dodatkowe doświadczenie zdobywają, asystując w warsztatach i grupach oraz prowadząc swoje grupy ćwiczeniowe w nurcie AB.

Przeciwwskazania do uczestnictwa w zajęciach:

– nadwrażliwość na krzyk,

– terapia psychotropowa i stany psychotyczne,

– ciąża i połóg,

– aktualnie trwające stany ostre: pourazowe bądź infekcyjne.

Względne przeciwwskazania:

– karmienie piersią,

– choroby przewlekłe postępujące,

– wyniszczenie organizmu,

– terapie farmakologiczne,

– padaczka,

– jaskra.

Zachęcamy do ćwiczenia na boso. Prosimy o przyniesienie na zajęcia większego rącznika i wody do picia.

Jeżeli ktoś uczestniczy w terapii indywidualnej, warto uprzedzić swojego terapeutę o planach wzięcia udziału w warsztatach.

Uczestnicy warsztatów nie powinni znać się bliżej przed zajęciami, gdyż mogłoby to uniemożliwiać wspólną praktykę.

W razie pytań prosimy o kontakt: kontakt@jalla.pl